Światowy Dzień Sybiraka

Młodzież gimnazjalna  w Piławie Górnej nie zapomniała o 17 września- ważnej dacie dla narodu polskiego. 78 lat temu Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny przekroczyła wschodnie granice Rzeczypospolitej. Od kilku lat, Ci, którzy przeżyli gehennę syberyjskiej ziemi, tego dnia obchodzą swoje święto- Światowy Dzień Sybiraka.

18 września uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z wychowawcami  złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Sybiraków przy kościele parafialnym, przy obelisku poświęconym Sybirakom na terenie byłego gimnazjum i przy pomniku pamięci na placu Piastów Śląskich.

W tygodniu poprzedzającym Dzień Sybiraka w holu szkoły na parterze pojawiła się gazetka okolicznościowa. Na lekcjach historii i języka polskiego gimnazjaliści przypomnieli sobie ważne wydarzenia dotyczące agresji sowieckiej na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Obejrzeli film pt. „Losy zesłańców  Sybiru” przybliżający historię tragicznych losów setek tysięcy Polaków zesłanych na Syberię.

M. Jabłońska

M. Sochacka- Pelczar

Poprawiony (wtorek, 19 września 2017 12:27)

mod_vvisit_counterWszystkie1220497