Od ziarenka do bochenka” – zajęcia w Pstrążnej

Klasy 2a i 3b piątego czerwca br. pod opieką p. Renaty Pieróg, p .A. Śmidody, p. Z. Zawadzkiej i p. G. Żaby pojechały na wycieczkę do Pstrążnej, gdzie znajduje się uroczy Skansen-Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego.

 

Wystawę stałą Skansenu stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej. Prezentowane są w nim obiekty ludowej kultury, architektury Sudetów - budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją, dowodem mistrzostwa dawnych cieślów, ale i zachowanymi starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX w. Na najwyższym miejscu zbocza stoi zrekonstruowany wiatrak, gdzie po wejściu na piętro, uczestnicy wycieczki zobaczyli roztaczające się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Uczniowie zostali zapoznani z etapami powstawania chleba „Od ziarenka do bochenka”. Mieli możliwość młócenia cepem snopków zboża, mielenia w żarnach ziaren na mąkę, wyrabiania ciasta na chleb. Obserwowali wkładanie chleba do pieca węglowego.

W oczekiwaniu na świeże pieczywo, wycieczkowicze przy ognisku, upiekli kiełbaski. A potem smakowita uczta-pieczona kiełbaska i kromki chleba z cudownie pachnącą skórką i jedynym w swym rodzaju –wybitnym smakiem.

Dzięki wyjazdowi uczniowie wzbogacili swoją wiedzę i doświadczenie.

Zofia Zawadzka

 
Wyszukiwanie
Ulti Clocks content
STRONA GIMNAZJUM

Znalezione obrazy dla zapytania gimnazjum w piławie górnej

PREZENTACJA SZKOŁY!!!

Szkoła dbająca o ....

BIP

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
LICZNIK ODWIEDZIN
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj223
mod_vvisit_counterWczoraj1096
mod_vvisit_counterTen tydzień2686
mod_vvisit_counterTen miesiąc24895
mod_vvisit_counterWszystkie1223671