Owocny wypoczynek uczniów z Piławy Górnej

Podczas wspólnych wakacji we Francji młodzież zaprzyjaźnionych miast podpisała deklarację o współpracy. Dokument analogiczny do porozumienia zawartego między samorządami Airaines, Kriftel i Piławy Górnej buduje przyszłość Europy na relacjach pielęgnowanych przez mieszkańców.

galeria

Młodzież w dużym wzruszeniem opuszczała letni obóz w malowniczo położonym centrum wypoczynkowym na północy Francji. Obiekt doskonale przygotowany pełen różnych atrkacji sportowych był miejscem odpowiednim na przyjęcie gości. Stworzył wiele okazji do zacieśniania relacji między trzydziestoma uczestnikami tegorocznego spotkania młodzież Kriftel, Airaines i Piławy Górnej.

Wspólne wakacje rozpoczęły się w Kriftel 27 lipca. Koledzy z Niemiec przywitali piławian kolacją w restauracji „Schwarzbachhallen”, po orzeźwiającym wypadzie na basen. Do Francji pojechali już razem. Po przyjeździe oczekiwała nas grupa młodzieży z Airaines wraz z ich opiekunkami: Nathalie Cagny, Emilie Naillon i Sylvie Dupont. Po rozdzieleniu miejsc w pokojach mieli wszyscy okazje lepiej się poznać. Pierwsze lody prysły podczas prób przedstawiania się w języku kolegów. Salwy śmiechu towarzyszył zaaranżowanym naprędce lekcjom języka obcego.

Wyjazd do kąpieliska Le Touquet-Paris-Plaqe ukazał uroki północnego wybrzeża. Choć pogoda nie sprzyjała kąpieli, wystarczyła zabawa z falami. Po powrocie młodzież oddała się aktywności sportowej. Najbardziej inspirujący okazał się… stół do tenisa. W zainicjowanym  turnieju przez nauczyciela wychowania fizycznego Krystiana Bieleckiego,  po kilku dniach zwyciężył Karol Szeliga. Kolejne miejsca zajęli LucieLorein. Zaw

Głównym punktem programu następnego dnia była aktywność sportowa. Parc d’Ohlain to miejsce zachęcające do rekreacji, czemu sprzyja obecność: kortów tenisowych, ściany wspinaczkowej, parku linowego, pola do minigolfa, kąpieliska czy najdłuższego letniego toru saneczkowego.

Wyjazd do Brukseli dał przedsmak współpracy na poziomie Parlamentu Europejskiego. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach Parlamentarium uczniowie wcielili się w trudne role debatujących i zmierzyli się z hipotetycznymi problemami. Niestety, mimo kilku posiedzeń klubów i partyjnych dyskusji nie udało się podczas głosowania uzyskać większości. Wizyta zakończyła się piknikiem w parku i zwiedzaniem sali plenarnej prawdziwego  parlamentu.

o tak gruntownym przygotowaniu młodzież mogła już z pełną odpowiedzialnością zadeklarować współpracę. W Airaines 1 sierpnia młodzi przedstawiciele trzech miast podpisali własną deklarację, analogiczną do dokumentu sygnowanego 26 maja przez Burmistrz Zuzannę Bielawską, Burmistrza Christiana Seitza i Burmistrza Albeta Noblesse. W pięknie zachowanych pomieszczeniach dawnego klasztoru  Notre-Dame w Airaines podpisy pod dokumentem złożyli: Honoré Caron - Burmistrz Młodzieży w Airaines, Noah Scherke - uczeń z Kriftel i Virginia Ciereszyńska - uczennica z Piławy Górnej.

W uroczystości uczestniczyło blisko 100 osób, m.in. Burmistrz Albet Noblesse, radni miejscy Francois Rouillard i Philippe Poirel, przedstawiciele Rady Młodzieżowej, poseł Jacques Stoter, były BurmistrzPierre Laboulet, Przewodniczący Rady Miejskiej Kriftel Bodo Knopf, jak i dziennikarze. NauczycielkaAlicja Listwan przeczytała list od Burmistrz Piławy Górnej Zuzanny Bielawskiej. Prelegenci podkreślali mocne u młodzieży pragnienie posiadania własnej deklaracji. Ceremonię zakończył wspólny obiad w nowo wyremontowanym byłym kościele Dreuil.

Młodzież odwiedziła też Amiens z przepiękną gotycką katedrą, a przedostatni dzień obozu spędziła na zwiedzaniu byłej kopalni w Lewarde z centrum muzealnym oraz słynnego miasta Arras z bardzo dobrze zachowanym gotyckim ratuszem i wieloma zabytkami.

Pożegnanie z francuskimi kolegami nie obyło się bez łez. Utrwalona w dokumencie przyjaźń będzie najlepszym katalizatorem rozwoju kontaktów między miastami. Wszyscy uczestnicy obozu podkreślali chęć udziału w podobnym spotkaniu za rok.

mod_vvisit_counterTen tydzień1964
mod_vvisit_counterWszystkie1195530