Przesiewowe badania logopedyczne w klasach pierwszych

Przesiewowe badanie logopedyczne w klasach pierwszych odbędzie się w dniach 10-14.09 2018r. w godz. 8.00-11.30. Celem badania jest wykrycie dysfunkcji, wad lub zaburzeń, mogących negatywnie wpływać na rozwój mowy dziecka.

Przesiewowe badanie logopedyczne obejmuje:

-   Badanie budowy i sprawności narządów mowy.

-   Badanie słuchu fizycznego (czy dziecko słyszy) i fonematycznego (czy dziecko odróżnia dźwięki).

-   Badanie czynności nadawania (m. in. badanie artykulacji głosek, mowy spontanicznej) i rozumienia mowy.

-   Badanie funkcji oddychania.

-   Badanie mowy (pod względem konkretnych zaburzeń, np. afazji, niepłynności mowy – jąkania)

-   Badanie kinestezji mowy (czy dziecko posiada prawidłowe czucie narządów mowy, np. języka, które umożliwi prawidłowe jego ułożenie do wymówienia głoski).

-   Badanie płynności i prozodii mowy (akcentu, intonacji, rytmu, płynności mówienia).

-   Badanie pamięci słuchowej (np. powtarzanie ciągu usłyszanych wyrazów).

Wczesne wykrycie deficytów w rozwoju dziecka umożliwia efektywne wdrożenie odpowiednich działań leczniczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktycznych, które prowadzą do złagodzenia lub usunięcia różnego rodzaju zaburzeń,  a tym samym do stworzenia wszystkim dzieciom równych szans rozwoju.

Po zakończonych badaniach logopeda przekaże rodzicom informacje o stanie rozwoju mowy dziecka, przedstawia wstępną diagnozę i w razie potrzeby dalsze zalecenia.

Renata Pieróg-logopeda

mod_vvisit_counterTen tydzień1909