Mały Festiwal „Ty i Ja”

Znalezione obrazy dla zapytania europejski festiwal filmowy motyl 6 września 2019r. uczniowie klasy 8a i 7b mieli zaszczyt uczestniczyć w Małym Festiwalu „Ty i Ja”. Festiwal już po raz ósmy odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Piławie Górnej. Wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie. Tegorocznej edycji przewodziło hasło: „Praca – życie – scenariusz dla każdego”. Europejski Festiwal Filmowy od szesnastu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i udowadnia, że choroba nie musi oznaczać wyroku, pokazuje , że „życie można zacząć wiele razy”. Twórcy wydarzenia mówią o sobie: „Jesteśmy festiwalem otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii” Wszystkich tych emocji doświadczyli nasi uczniowie podczas Małego Festiwalu w Piławie Górnej. Obejrzeli projekcje filmów ważnych, mądrych i odważnych, pokazujących różne aspekty niepełnosprawności – od „narodzin na nowo” do wykorzystywania osób niewidomych przez organizacje przestępcze.

A oto, co o poruszającym filmie pt. „Niebo bez gwiazd” pisze nasza uczennica kl. 8a Oliwia Palka:

W piątek obejrzałam film pt. ,,Niebo bez gwiazd” Katarzyny Dąbrowskiej. Premiera odbyła się w roku 2018. Głównymi bohaterami są tata Robert i jego syn Gabryś.

Jest to film dokumentalny oparty na prawdziwej historii Roberta Zarzeckiego, który zmaga się ze słabością i próbą ocalenia szczęścia. Dokument opowiada o trudnościach w wykonywaniu codziennych obowiązków przez ojca rodziny. Kilka lat wcześniej Robert bez problemu czytał książki natomiast, teraz na skutek choroby pozostało mu kilka procent wzroku i wie, że niedługo przestanie widzieć. Tata nie tylko musi nauczyć się Braille’a, ale także wychowywać siedmioletniego syna. W pewien sposób Gabryś staje się jego  oczami. Muszą wspólnie zmierzyć się z każdym problem życia codziennego, dzięki temu ich miłość jest wyjątkowa.

Film wywarł na mnie ogromne wrażenie. Zrozumiałam, że można poradzić sobie w każdej sytuacji, nawet jeśli choroba staje się wrogiem. Polecam obejrzenie tego pięknego dokumentu ukazującego miłość między ojcem a synem i codzienne zmagania z niepełnosprawnością.

Justyna Mateja – Pawlikowska

Oliwia Palka, kl. 8a