,,Kapsuła czasu’’

W ubiegłym roku w wakacje mój dziadek opowiadał mi historię o skarbie zakopanym przez Niemców, którzy mieszkali tu jeszcze za czasów II wojny światowej. Jak się dowiedziałam, kiedy opuszczali te tereny wzięli ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a tych których nie mogli zabrać, zostawili w Piławie Górnej i zakopali. Według opowieści dziadka skarb znajdował się na wzgórzu pod lasem.

W dzień moich urodzin w miesiącu lipcu udało mi się namówić przyjaciółkę na poszukiwania tajemniczej skrzynki. Wzięłam ze sobą niewielką łopatę, a Asia wykrywacz metali od swojego taty. Niestety to nie było takie proste. Polanka pod lasem była bardzo duża i prowadziła tam tylko jedna droga, a do tego trzeba było przejść przez kładkę nad niewielkim strumykiem. Gdy przechodziłyśmy przez mostek straciłam równowagę i z głośnym pluskiem wpadłam do wody. Właśnie ten wypadek przerwał nasze poszukiwania, ponieważ dostałam anginę i przez dwa tygodnie leżałam w łóżku. Ale nie poddałam się tak łatwo. Na początku sierpnia wznowiłyśmy nasze poszukiwania. Dotarłyśmy na miejsce i zaczęłyśmy szukać skarbu. Bezskutecznie. Miałyśmy już zrezygnować z dalszych poszukiwań, ale Asia zobaczyła dziwny znak na drzewie przypominający literę V. Wzięłam łopatę i wykopałam niewielki dołek pod drzewem, a w nim znajdował się… nasz skarb! Skrzynka była nieduża i metalowa, z trudem ją otworzyłyśmy. W środku były zdjęcia naszego ukochanego miasta Piławy Górnej. Na jednej z fotografii był widok na całe miasto. Było strasznie małe, bo gospodarstwa można było zliczyć na palcach obu rąk.

We wrześniu pokazałyśmy zdjęcia naszej Pani Nauczycielce od Edukacji Regionalnej. Powiedziała nam, że jest to wspaniała pamiątka i wykorzystamy ją w słusznym celu. Nie myliła się. Razem z Asią zrobiłyśmy album fotograficzny ,,Piława Górna dawniej i dziś”. Zakopałyśmy go w to samo miejsce gdzie zdjęcia leżały ponad pięćdziesiąt lat. Mamy nadzieję, że ktoś w przyszłości znajdzie ,,Kapsułę Czasu” i zobaczy jak kiedyś wyglądała ,,Nasza Mała Ojczyzna”, czyli Piława Górna.