im. K. K. Baczyńskiego
w Piławie Górnej

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z piękniejszych atrakcji w Polsce, zwana często „dolnośląskim Eldorado”. Ten wielki obszar w Kotlinie Kłodzkiej z wieloma atrakcjami postanowili poznać i zwiedzić uczniowie klas 1b oraz 2a naszej szkoły. We wtorek 25 kwietnia pod opieką wychowawczyń B. Betlej, M. Wiącek i rodziców dzieci pojechały autokarem w to ciekawe miejsce, corocznie podziwiane przez tysiące turystów z różnych części świata.

Odważni i żądni przygód uczniowie dzielnie wędrowali po podziemiach i lądzie. Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota poprowadziła dzieci poprzez dwie niezwykle ciekawe sztolnie. Tutaj wszyscy mogli podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości 8 metrów, bajkowego gnoma, szalonego alchemika i postać górnika. Ze sztolni na powierzchnię ziemi dzieci wyjechały Pomarańczowym Tramwajem.

Z historią miejsca oraz popularnymi legendami, które się z nim łączą, jak również z metodą wytwarzania wyrobów ze złota zapoznawali dzieci pełni humoru przewodnicy. Kolejną atrakcją do zwiedzania była Średniowieczna Osada Górnicza. To miejsce bardzo się dzieciom podobało. Wszyscy tu mogli wykonywać czynności takie same, jak średniowieczni mieszkańcy osady i jednocześnie przy pomocy identycznych, jak ówcześni mieszkańcy urządzeń i maszyn, wśród których znalazły się również wynalazki Leonardo da Vinci.

Dopełnieniem atrakcji dla dzieci było zapoznanie się ze sposobem wybijania monet, odlewania sztabek złota, ale nic nie równało się atrakcji wypłukiwania złota.

Uczestnicy wyprawy trochę zmęczeni, lecz pełni wrażeń, z wieloma pamiątkami i zebranym w trakcie płukania kruszcem wrócili do domu. Wszyscy polecamy taki rodzaj aktywności.

Małgorzata Wiącek

Beata Betlej