Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Dlatego w dniu 10 listopada 2023 roku w sali Miejskiego Ośrodka Kultury cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami”.
Na początku uroczystości pani dyrektor Danuta Zaręba powitała zaproszonych gości: Burmistrza Piławy Górnej pana Krzysztofa Chudyka, Zastępcę Burmistrza panią Martę Sochacką – Pelczar, Inspektora ds. Oświaty panią Magdalenę Kochowską, prezesa Związku Sybiraków Koło Dzierżoniów pana Eugeniusza Kuszkę, przewodniczącą RR panią Magdalenę Bracichowicz oraz uczniów, nauczycieli i rodziców.
Pani Dyrektor w swoim przemówieniu przypomniała, że 11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas corocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą.
Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.
Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
W części artystycznej uczniowie klasy 5b, 6c, 7a pod kierunkiem nauczycieli: p.Anny Kasprzyk, p.Joanny Filipek, p.Marleny Baranowskiej przedstawili losy naszego kraju. Poprzez pantomimę ukazali rozbiory Polski przez trzech zaborców oraz próby ratowania ojczyzny. Podniosła recytacja wierszy, patriotyczne piosenki oraz taniec z biało – czerwonymi szarfami przybliżyły nam czasy, w których żyli nasi rodacy, próby walki o wolność i wreszcie położenie kresu półtorawiecznej niewoli. Piękną dekorację sceny przygotowała p.Jolanta Borkowska-Musiał.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Danuta Zaręba podziękowała wszystkim gościom za przybycie i wspólne przeżywanie tamtych trudnych czasów naszego kraju. Podziękowania skierowała również do uczniów i opiekunów za pięknie przygotowaną akademię.
Anna Kasprzyk