Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) w Polsce w 2025 roku obchodzono 11 lutego. Jest to coroczna inicjatywa mająca na celu promowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W wielu miastach Polski organizowane były różnorodne wydarzenia edukacyjne i warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Również nasz szkoła aktywnie włączyła się do akcji.
Uczniowie klas starszych uczestniczyli w webinarze “ Chroń swoje dane w sieci”. Przekazaliśmy dzieciom kluczowe informacje na temat tego, czym są dane osobowe i dlaczego należy je chronić. Pokazaliśmy również, jak łatwo można je stracić, nieświadomie udostępniając je w różnych miejscach online. Rozmawialiśmy o tym, jak zadbać o swój wizerunek w sieci, aby prezentować się odpowiedzialnie i bezpiecznie.
Klasy 8 miały niesamowitą przyjemność prowadzić panel dyskusyjny ze specjalistą od IT p. Adrianem Galikiem o “ Zaletach i zagrożeniach sztucznej inteligencji ’’.
CYBER lekcje to nowy projekt edukacyjny, w którym uczestniczyła nasz szkoła. Powstał w ramach współpracy Ministra Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Projekt adresowany jest do nauczycieli, chcących podczas swoich zajęć przekazywać dzieciom i młodzieży zasady i wskazówki dotyczące bezpiecznego poruszania się w internecie. Podczas lekcji informatyki zostały przeprowadzone Cyber lekcje: klasach 1-3 “Bądź z innej bajki”, 4-6 “Internet bez hejtu” oraz w klasach 7-8 “ Zamiast hejtu”.
Cyberprzestrzeń stała się dla dzieci ważnym środowiskiem funkcjonowania. Dzisiejsze dzieci żyją w dwóch środowiskach – realnym i wirtualnym. Wzrastają i wychowują się w obecności urządzeń cyfrowych i z tego powodu mówi się o nich, że są to: cyfrowe dzieciaki, pokolenie aplikacji, sieci. Ważnym czynnikiem wpływającym na to, w jaki sposób dzieci korzystają z Internetu i urządzeń ekranowych, są ich bezpośrednie relacje z innymi ludźmi, zwłaszcza z rodzicami, opiekunami oraz rówieśnikami. Czasem zapominamy o tym, że dzieci uczą się od rodziców obserwując ich i naśladując. Dotyczy to także sposobów korzystania z cybermediów.W odpowiedzi na powstały problem ruszyła kampania pod nazwą „Pierwsze kroki w (cyber) Świecie”, adresowana do rodziców i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Jej celem jest wsparcie dorosłych w nauczaniu dzieci bezpiecznego korzystania z cyber mediów. W ramach kampani uczniowie klas młodszych odbyli lekcje na Cyber Zachodzie oraz przenieśli się na Stację Galaxy, gdzie rozmawiali o niebezpieczeństwach czyhających w sieci.
Z założenia nowe technologie powinny ułatwiać nam życie , pomagać, odciążać i motywować do działania. Ale czy tak faktycznie jest? Nasi uczniowie przez cały tydzień próbowali połączyć nowe technologie i zdrowy tryb życia podczas konkursu “Step with micro:bit”. Celem konkursu było pobudzanie i kształtowanie wyobraźni, motywowanie uczniów do wykorzystywania najnowszych technologii oraz propagowanie aktywności fizycznej. Zadaniem dzieci było zakodowanie micro:bita ( płytka elektroniczna do nauki programowania) na krokomierz i nabiciu jak największej ilości kroków. Walka była bardzo zaciekła, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Zwyciężyła Veronika Zaremba-Otolińska z klasy 6a, II miejsce zajął Patryk Kulak z klasy 8a a III miejsce wywalczył Patryk Jajkiewicz z klasy 8b. Serdecznie gratulujemy !
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w tegorocznych obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Do zobaczenia za rok ! :)
Joanna Dubieniecka-Majorek