SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

W dniu 24 maja uczniowie z klasy 3 d i 5 a wyruszyli pod opieką p. Alicji Listwan, p. Darii Skibińskiej-Pindery i p. Tomasza Borkowskiego oraz rodziców na pieszą wycieczkę do leśniczówki w Piławie Górnej. Na miejscu powitał nas pan leśniczy Leszek Jaskulski. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od małego co nieco, czyli kiełbasek z ogniska. Oglądnęliśmy tablice informacyjne opisujące pracę leśnika i rodzaje drzewostanów, a także manualne pomoce dydaktyczne przedstawiającymi nasiona, liście i różnych gatunków drzew.

Następnie pan leśniczy  opowiedział nam  w jaki sposób z nasionka można wyhodować drzewo. Trwa to naprawdę wiele lat. Następnie wybraliśmy się do sąsiedniego lasu, żeby pooglądać szkółkę. Tam młode pokolenie jest pod troskliwą opieką leśnika – szkółkarza. Ze szkółki jednoroczne lub 2-3 letnie drzewka trafiają do lasu, gdzie sadzi się je w miejscach powstałych po wycięciu starego lasu lub na gruntach rolnych, na których chcemy, aby powstał las. Dowiedzieliśmy się dlaczego każda szkółka jest ogrodzona, a także jakie drzewa dominują w najbliższym lesie. Nie zabrakło też ciekawostek  o zwierzętach żyjących w lesie. Były również informacje na temat tego w jaki sposób mamy postąpić, gdy zauważymy lisa, który zbliża się do nas, czy znajdziemy ranne zwierzę. Pan leśniczy opowiedział nam także o swojej pracy i pokazał biuro, w którym wykonuje swoje obowiązki. Zwrócił uwagę na problem zaśmiecania naszych lasów, a przecież las to nie śmietnik, więc należy wszystkie nasze odpady zabrać ze sobą i wrzucić do odpowiedniego pojemnika. Ponadto niedopuszczalne jest wywożenie do lasu worków z różnymi odpadami. Skutkiem tego może być zanieczyszczenie przyrody. Dbajmy o nią. Na zakończenie przy leśniczówce zasadziliśmy iglasty krzew, który będzie pamiątką naszej wizyty, a także zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Wycieczka została zorganizowana w ramach programu „ Jestem znawcą przyrody-nie zaśmiecaj lasów-segreguj odpady” przez p. Darię Skibińską-Pinderę we współpracy z p. Alicją Listwan.

Poprawiony (wtorek, 30 maja 2017 17:58)